SPECIAL RECOGNITION FOR LMS

Lake Montfort School has received the prestigious Mother Theresa Award from Indian development Foundation (IDF), dedicated to Health, Education and Development of India for the humanitarian services to society.

***********************************************************************


***********************************************************************

 

The management is happy to announce that Lake Montfort School has received ISO 9001:2015 Certification.

_______________________________________________

Achievers in Academics & Prestigious

 Awards 2017-18

SOF NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD 2017-18
SN Admno Class NAME
1 3356 I DEBI DATTA MISHRA
2 3452 I AARON ANTO
3 3326 I DARYN GEORGE PRIESTLY
4 3223 II NATHAN  REDDY
5 3482 II S SONIKA 
6 3207 II CHARVI  A
7 2792 III LIVIA  LOBO
8 3501 III ADITHYA S NAIR
9 3514 III RANIA KHAN
10 2587 IV JOE  MACARTIN  J
11 2630 IV SHRUTHI
12 2617 IV KRISH  KUMAR  JHA
13 3615 V ANKITA GUPTA
14 3672 V G T TUSYA
15 2423 V GEETANJALI  MOHANTY
17 2897 VI NOWMITA KESARI P
19 2190 VI SHARON  REBEKA
21 2284 VI POPPOPU AKSHAY
23 2186 VI ROHITH  P
25 2021 VII SARVESH  B
27 2033 VII BENOIT  KURIAKOSE
29 1992 VII ALEENA  YOGINDAR
31 3614 VIII TANISHA GUPTA
33 2931 VIII ANIRUDH SREE NAIR
35 3637 VIII HARRY ABRAHAM ZACHARIA
37 3109 X ALAN JOSEPH BENNY
MATHEMATICS WHIZZ (2017-18)
1 1772 X LAKSHMI  K
2 2792 III LIVIA  LOBO
3 3160 II SANJAYRAJ M
DCL IQ NATIONAL SCHOLARSHIP EXAMINATION (2017-18)
1 K1067 LKG DERICK AARON CHRISTOPHER 
2 4048 UKG KASHVI K REDDY
3 4183 UKG ANIRUDH  KARTHIK  ARYASOMAYAJULA
4 3352 I SHRIDEVI
5 3356 I DEBI DATTA MISHRA
6 3160 II SANJAYRAJ M
7 2792 III LIVIA  LOBO
8 3041 III RITHIKA S
9 3672 V G T TUSYA
SOF INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD (2017-18)
1 3334 I JOHAAN JOHN
2 3781 I JACKLINE HADASSAH ATIRA AJIBOYE
3 3451 I TANMAY SIDDARAJU
4 3160 II SANJAYRAJ M
5 3008 II JOHAN JOHN
6 3187 II NATHAN  JOY  VARGHESE
7 2792 III LIVIA  LOBO
8 2817 III KUSH  KUMAR  JHA
9 2853 III MIHIR S NAIR
10 2587 IV JOE  MACARTIN  J
11 2617 IV KRISH  KUMAR  JHA
12 2735 IV TEVIN AARON
13 3074 VI ABEL JAIMON
14 3615 V ANKITA GUPTA
15 3672 V G T TUSYA
16 3086 VI DEVESH G
17 2190 VI SHARON  REBEKA
18 3077 VI NISHANT MALAY MISHRA
19 2021 VII SARVESH  B
20 2753 VIII GAURAV M
21 1772 IX LAKSHMI  K
22 K510 LKG HASINI
SARVODAY AWARD SCHOLARSHIP (2017-18)
1 K1134 LKG AARADHANA
2 K1056 LKG KRISHAV MAITRA
3 K1046 LKG SRAVIKA KARANAM
4 4034 UKG B SOHNI REDDY
5 4078 UKG IRENE RACHEL KURIEN
6 3457 I DHRUVIKA KARANAM
7 3352 I SHRIDEVI
8 3223 II NATHAN  REDDY
9 3160 II SANJAYRAJ M
10 2817 III KUSH  KUMAR  JHA
11 2792 III LIVIA  LOBO
12 2617 IV KRISH  KUMAR  JHA
13 3672 V G T TUSYA
14 3077 VI NISHANT MALAY MISHRA
15 2021 VII SARVESH  B
16 1534 X SICHANA S GOWDA
HOPE TALENT CONTEST (2017-18)
1 3686 XI CATHY LHINGGOUNEI SITLHOU
2 2184 VI ROHAN  R  N
3 3340 I NAYSA MOHANTY
4 3646 IV ROHAN KANNAN RAJEEVAN
5 3476 I VAIKHASREE NAIR
6 3160 II SANJAYRAJ M
7 2792 III LIVIA  LOBO
8 2902 IV PERSIS PUSHPA U
9 1961 IX SHRUTI  S (ESSAY)
10 1961 IX SHRUTI  S (ART)
11 2235 VI MARIA  JANICE  B
12 3617 VI VARSHITHA K R 
13 2114 VII SHANA  MARIAM  SANTHOSH
14 1832 VIII ANDREA  ALWYN 
15 3364 I DHRUBA SARATHI BHATTACHARJEE
16 3222 II MOHAMMAD  AYYAN  M
17 2901 III ANNA CAROLINE B
18 K1134 LKG AARADHANA
19 2616 UKG KARTIK M
20 4113 UKG DEEKSHA M
21 4072 UKG D MAGDALIN SUSANNA
22 3672 V G T TUSYA
23 2385 V EVA  GIMESH
24 2473 V PRANATHI  KORTHI
25 2281 VI LEAVITT  ALLEN  GABRIEAL  M
26 2021 VII SARVESH  B
27 3778 VII A M LIKHITHA
28 1900 VIII SHREYA V SANOJ
29 2162 X ANISH KUMAR V
30 3296 XII THOSHITH YADAV V (ESSAY)
31 3296 XII THOSHITH YADAV V (ART)

Achievers in Academics & Prestigious Awards 2016-17

BEST TURN OUT 2017-18

   
1.AARA AMAN MUJAWAR PRE-KG A
2.RAM PRASHANTH  K PRE-KG B
3.NAVITA C H PRE-KG C
4.LOCHAN VIJAY PRE-KG D
5.PALASH SINGH LKG A
6.MAWIYA MEHAK SYED LKG B
7.HITAISHI J REDDY LKG C
8.JONAH JISHO LKG D
9.P. UJJWAL PRASAD LKG E
10. DARSHIKA D UKG A
11. NAKSHATRA ANN JOBIN UKG B
12. ARPITA ANN GEORGE UKG C
13. NORAH JOSE UKG D
14. PRANATHI PRAKASH KHAVASAD UKG E
15. AJITA VALAPARLA GRADE 1 A
16. SHRIDEVI GRADE 1 B
17. STUTHI SAMPATH GRADE 1 C
18. DIVYASREE.S GRADE 1 D
19. VISMITHA S GRADE 1 E
20. DHARANI BY REDDY GRADE 2 A
21. JOSHNA SHRAVANTHI  C  I GRADE 2 B
22. SARVIN SOZHAN GRADE 2 C
23. CHARVI  A GRADE 2 D
24. SHRAVAN KUMAR SEERA GRADE 3 A
25. KUSH KUMAR JHA GRADE 3 B
26. MATHEW JAMES CYRIAC GRADE 3 C
27. VARUN PRASAD REDDY B M GRADE 3 D
28. ALINA WINNY THOMAS GRADE 4 A
29. JERUSHA MICHAEL S GRADE 4 B
30. HARSHITHA  S GRADE 4 C
31. ANN JEO GRADE 4 D
32. MOULIKA R GOWDA GRADE 5 A
33. JOHAN THOMAS MALPAN GRADE 5 B
34. G. T. TUSYA GRADE 5 C
35. VIDUR .K  L GRADE 5 D
36. ABHINAV  S GRADE 6 A
37. GADDAM MOKSHAGNA GRADE 6 B
38. AISHWARYA S RAO GRADE 6 C
39. TALIA ANN JUDE GRADE 7 A
40. PRANAV KUMAR GRADE 7 B
41. MANASA R GRADE 7 C
42. SHAMITHA VIJAYAKUMAR GRADE 8 A
43. LEYNA MARY SOLOMON GRADE 8 B
44. GAURAV M GRADE 8 C
45. KUSHAL GOWDA  K GRADE 9 A
46. MANGOLLU SUSRITHA GRADE 9 B
47. VINUSHA  K GRADE 9 C
48. AGNES AUGUSTINE GRADE 10 A
49. SNEHA  S GRADE 10 B
50. MERIN THOMAS GRADE 10 C
51. CHRIS KURIEN ZACHARIA GRADE 11
     
GENERAL PROFICIENCY 2017-18    
1. BHARGAV KULKARNI PRE-KG A
2. GAGANA SINDHU PRE-KG B
3. RISHAAN DAS PRE-KG C
4. NAINIKA NANDAKUMAR PRE-KG D
5. ABIGAIL ALEX LKG A
6. SARAH JOSE LKG B
7. D  LUKE LKG C
8. SANVI  M LKG D
9. YASHAS P GOWDA LKG E
10. PRISHA MISHRA UKG A
11. ADHYA SHETTY UKG B
12. GOLLAPUDI MANASWI UKG C
13. AADHIDEV  B R UKG D
14. DANNY SOLOMON UKG E
15. DHRUVIKA KARANAM GRADE 1 B
16. SAYOOJ JAYESH GRADE 2 D
17. NIRANJAN  A GRADE 3 C
18. SVEN MANIMALA GRADE 4 C
19. JOVAN FRANCIS MALPAN GRADE 5 D
20. LEAVITT  ALLEN GABRIEAL  M GRADE 6 B
21. SARVESH  B GRADE 7 A
22. AKASH M THAMBAKE GRADE 8 A
23. LAKSHMI  K GRADE 9 A
24. MD.SULAIMAN KHAN  K GRADE 10 A
25. JOSEPH MICHAEL GRADE 11 SCI
26. MARIA  S GRADE 11 COM
27. MEGHASHREE  V GRADE 12 SCI
28. KIRANA  G GRADE

12 COM

Prestigious Awards

BEST OUT GOING STUDENT 2017-18

THOSHITHA YADAV V

GRADE 12

BEST CLASS OF THE YEAR 2017-18  

GRADE 10 A

Class Teacher: Mrs. Susanna Abraham

 

OVERALL CHAMPIONSHIP 2017-18

GABRIEL HOUSE

House Master: Mr. Gnana Sekar

House Mistress: Mrs. Somi Nambiar